1. Ana Sayfa
  2. Genel Konular

Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler 1

Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler 1
0
4.9
(22)
Hayatımızı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler 1 1 – arkaplan

Merhabalar,bu yazımızda sizlere hayatımızı kolaylaştıran Pratik Bilgiler vereceğim.Evlerimizde yaşadığımız problemlerde bazı zamanlarda elimiz ayağımıza dolaşır ve o an ne yapacağımızı şaşırırız.İşte bu yazımızdaki Pratik Bilgiler tam da o zamanlarda çok büyük işimize yarayacak.Evet şimdi bu bilgilere sırasıyla geçelim;

Pratik Bilgiler

Kavanoz üzerindeki etiketler pratik bilgiler

Kavanozda asma yaprağı konservesi tarifimizde olduğu gibi herhangi bir yiyecek bittikten sonra kavanozu kullanmak isteyebilirsiniz.Fakat üzerinde etiket her yıkamada aşınır ve yapışkan bir hal alır. Bu sorundan pratik bir şekilde kurtulmak için etiketin üzerine yemeklerde kullanılan margarini sürün ve 10 dakika kadar bekletin. Etiket ve yapışkan madde kolayca çıkacaktır.

Bardakların birbirine yapışması

Pratik Bilgilerden bir diğeri, mutfağınızdaki yer alanını genişletmek için iç içe koyduğunuz bardaklar kimi zaman birbirine yapışabilir. Bu sorunu çözmek için bardakları bir leğene koyup en üstteki bardağın içerisine buz yerleştirerek leğenin içine yavaşça sıcak su koymaya başlayın. Böylelikle bardaklar birbirinden kolayca ayrılacaktır.

Dolapta güve oluşması 

Portakalın üzerine portakalın kabuğu hiç gözükmeyecek şekilde karanfiller batırın. Bu karanfilli portakalı güve oluşan kısma yerleştirin. Böylelikle güveler dolabı terk edecek ve bir daha güve oluşumu engellenmiş olacaktır.Evet,pratik bilgiler hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor değil mi :)

Ütünün çamaşırlara yapışması 

Pratik Bilgilere devam ediyoruz.Temiz bir bezi sirke ile ıslatın, ardından üzerine tuz dökün ve tuzu beze iyice yedirin. Bu bezle ütünüz soğuk iken altını iyice silin. Biraz bekledikten sonra ütü yapmaya başlayabilirsiniz.

Evde oluşan karıncaları yok etmek için 

Karıncalara zarar vermeden onlardan kurtulmak istiyorsanız kimyasallar yerine karıncaların geçtiği noktalara kahve telvesi dökebilirsiniz. Karıncalar bu yöntem ile yavaş yavaş evinizi terk edeceklerdir.

Ayakkabının su geçirmesi 

Ayakkabınızın su geçirmesini önlemek için ayakkabınızı akşamdan keten yağı ile yağlayın ve sabaha kadar bekletin. Sonrasında ayakkabınızın üzerindeki yağı bir kağıt ya da gazete yardımıyla silin. Ayakkabılarınızın artık su geçirmediğini göreceksiniz.

Buzdolabının yeterince soğutmaması pratik bilgiler

Dondurma,mousse gibi tariflerimizde buzdolabının iyi soğutmasını isteriz.Pratik Bilgilerden bir diğeri buzdolaplarımızdaki bu sorunla alakalı.Bu sorunla birlikte akla gelen ilk yöntem buzdolabının ayarını yükseltmek olacaktır. Ancak buzdolabınızın ayarını yükseltmeden enerji tasarrufu yaparak da bu sorunu giderebilirsiniz. Bir torba tuzu buzdolabınıza yerleştirin. Böylelikle tuz dolaptaki nemi emerek daha fazla soğutacaktır.

Buzdolabındaki kötü kokuları önlemek için pratik bilgiler 1

Buzdolabınızın kötü kokan kısmına bir kase üstü açık bir şekilde süt koyun. Sütü bir süre orada beklettikten sonra sütü kullanmadan dökün. Süt sayesinde dolabınızdaki kötü kokular yok olacaktır.

Halıdaki mobilya izleri 

Koltuklarınızın halıda bırakmış olduğu izleri yok etmek için iz olan yere bir buz koyun ve erimesini bekleyin. Buz eridikten sonra elektrik süpürgesiyle oradaki nemi alabilirsiniz. Bu yöntemle halınızdaki izlerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bez ayakkabıların temizliği

Bez ayakkabılarınızı kullanmadığınız ya da atacağınız bir yastık kılıfının içine koyun ve daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Bez ayakkabılarınızın ilk günkü gibi olduğunu göreceksiniz.

Ayakkabının sıkması

Yeni aldığınız bir ayakkabı ilk giydiğinizde ayağınızı sıkıyor olabilir. Bunun için ayakkabınızı birkaç dakika buhara tutmanız yeterli olacaktır. Ya da içine bir gece önceden nemli bez koyarak da açılmasını sağlayabilirsiniz.

Gözlük vidalarının gevşemesi

Kullandığınız gözlüğün vidaları kimi zaman yerinden çıkarak sizlere zor anlar yaşatabilir. Bunun için gözlüğün vidasının çıktığı yere vidayı takmadan önce renksiz oje sürmeniz etkili olacaktır.

Ayakların şişmesi

Uzun yol yürüdüğünüzde ayaklarınız şişiyor ve yorgun hissediyorsanız, yapacağınız tek şey ayağınızı ve ayak bileğinizi kolonya ile ovmak olacaktır.Başka bir yöntem ise bir kovaya su doldurduktan sonra biraz tuz ekleyin ve ayaklarınızı bir süre bu suda bekletin,inanın çok rahatlayacaksınız.

Ayak kokusu

Ayak kokusunu önlemek için ayakkabınızın içine bir kese içerisinde karbonat koymanız işe yarayacaktır. Karbonat kötü kokuların önlenmesinde en etkili yoldur.

Küpenin kulakta yara yapması

Metal alerjisi olan kişiler küpe taktıklarında kulaklarında yara oluşur. Bu sorunu önlemek için kullandığınız metal küpenin iğneli kısmını şeffaf ojeyle kaplamanız yeterli olacaktır.

Halı ve döşemelerdeki kötü kokular

Halı ve döşemelerdeki kötü kokuları yok etmek için karbonat kullanabilirsiniz. Halınıza bir miktar karbonat serpin sonra süpürün. Ya da döşemelerinizi karbonatlı suyla silmeyi deneyin.

Evet bu yazımızda hayatımızı kolaylaştıran pratik bilgilerden bahsettik.Sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle,esen kalın..

4.9 / 5. Oylayan: 22

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap